Ochrana zvířat

Řád ochrany zvířat při závodech psích spřežení

  1. Tento řád ochrany zvířat při závodech psích spřežení byl zpracován a je určen pro Českou asociaci sportu psích spřežení se sídlem v Praze, Zátopkova 100/2, PSČ 160 17, Praha 6 - Břevnov, IČO 00409821, zastoupenou předsedou Ing. Jiřím Krejčím, Harrachov 226 a její členské subjekty. Seznam členských subjektů viz příloha.
  2. Česká asociace sportu psích spřežení v souladu s ustanoveními zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, vydává po projednání a schválení Ústřední komisí pro ochranu zvířat tento ,,Řád ochrany zvířat při závodech psích spřežení" (dále jen ,,Řád"). -více na www.mushing.cz

Osobní přístup

Drtivá většina z těch, kteří používají severská i jiná plemena k zápřahu, včetně nás, jsou združeni členstvím v regionálních klubech v SSPS- svaz sportu psích spřežení. Když pominu morální kvality jednotlivců, tak veškerá činnost v rámci svazu a klubů (závody, výstavy a jiné akce) je ošetřená pravidly tvořenými v souladu s výše zmíněným řádem a zákonem.

Psí faktor  

Práce v zápřahu je v říši psích plemen ojedinělým fenoménem. Nikdy bych neuvěřil pouhému vyprávění o tom, jaký  je přístup  seveřanů k  takovéto činnosti, dokud jsem si tyto psy nepořídil sám. Čím dál se jede, tím líp. To je na nich naprosto fascinující. Severská plemena jsou specifická tím, že se jejich genová  výbava  formovala přes tisíc let, což představuje stovky generací.Výsledkem jejich geografické izolace je ustálená povaha, a práce v zápřahu je jejich přirozenností.

Je ale jasné, že ne všichni psi se rodí se stejnými vlohami, a proto náš přístup k našim psům je maximálně citlivý a ohleduplný. (přizpůsobení jízdy pomalejším, při únavě a neochotě je nezapřaháme, a pod. .....)